بیمه درمان سلامت

بیمه درمان سلامت

معرفی بیمه سلامت

یکی از خدمات عمومی که توسط دولت ارائه گردیده بیمه نامه سلامت است، بیمه سلامت طرح های بیمه ای است که تمامی افراد تحت پوشش بیمه می باشد مگر در مواردی که هیپچ بیمه درمانی نداشته باشند. لازم به ذکر است که شما برای انجام این بیمه نیازی به پرداخت وجهی نمی باشد.

برای انجام بیمه سلامت در کجا ثبت نام کنیم؟

شما می توانید برای ثبت نام  یک تماس با شماره های تماس شرکت برای این بیمه اقدام نماید. اطلاعات عمومی مثل کد ملی و کد پستی لازم است. هم چنین باید یک دفتر پیشخوان را مشخص کنید که بعدا قرار است با پیامک به شما خبر بدهند که از آن دفتر دفترچه بیمه خود را دریافت کنید.

هزینه بیمه سلامت

قرار نیست هزینه‌ای برای بیمه سلامت ایرانیان پرداخت کنید. هزینه این بیمه در یک سال ۲۸۵ هزار تومان بوده که دولت تمامی آن را تقبل کرده است.

کجا دفترچه‌ بیمه سلامت را قبول می‌کنند؟

یک مساله جدی این است که پوشش این سازمان بیمه‌ای چگونه است؟ بیمه نامه سلامت ایرانیان یک بیمه دولتی و البته تازه کار است. تازه کار بودن باعث می‌شود پوشش آن به هر حال کمتر از سازمانی چون بیمه تامین اجتماعی باشد ولی دولتی بودن آن در کنار اراده دولت جدید باعث می‌شود پوشش آن به تدریج و البته با سرعت خوبی افزایش پیدا کند. این را می‌توان از بروزرسانی تقریبا هر روزه لیست داروها و تجهیزات پزشکی تحت پوشش فهمید. البته باید در نظر داشت که این بیمه، یک بیمه پایه است و نه یک بیمه تکمیلی.

اهمیت بیمه سلامت ایرانیان 

آمارها نشان می‌دهد که حدود ۶ میلیون نفر در ایران بیمه پایه ندارند. از این میزان نزدیک به ۲ میلیون نفر در این طرح ثبت نام کردند. بیمه نبودن این جمعیت که حدود ۸ درصد جمعیت ایران هستند خطرات زیادی دارد. مهم‌ترین خطر این است که ممکن است هزینه گزاف درمان این افراد را به فقر مبتلا کند. وضع وقتی نزدیک به فاجعه است که بدانیم ۸۵ درصد افرادی که بیمه ندارند بی‌بضاعت هستند.

ریشه طرح بیمه سلامت چه چیزی است؟

بیمه سلامت ایرانیان یکی از طرح‌های اجرا شده در دولت گذشته است. در برنامه پنجم توسعه آمده بود که برای «تجمیع منابع مالی سلامت»، «رفع هم‌پوشانی بیمه‌های درمانی»، «برقراری عدالت اجتماعی در بخش سلامت»، «تامین پوشش کامل بیمه سلامت»، «یکسان‌سازی سیاست‌ها و روش‌های اجرایی حوزه بیمه سلامت»، «تشکیل امور مراکز طرف قرارداد»، «تشکیل پرونده سلامت»، «فعال‌سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده» و «کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان به ۳۰%» نظام بیمه سلامت ایجاد شود. از این رو در ابتدای مهر ۱۳۹۱ سازمان بیمه سلامت ایرانیان زیر نظر وزارت رفاه و تامین اجتماعی ایجاد شد.

چرا بیمه سلامت ایرانیان تاسیس شد؟

این هدف‌ها برای آن انتخاب شده که در حال حاضر در میان مردم این سخنان رواج دارد که «بیمه شرکت نفت از همه بیمه‌ها بهتر است»، «کسی را می‌شناسم که سه دفترچه بیمه دارد ولی من یک دفترچه هم ندارم»، «بیمه که پولی نمی‌دهد! خودمان باید هزینه را بپردازیم!»، «من پرونده پزشکی ندارم!» و … .

آینده بیمه سلامت ایرانیان

قرار است که در نهایت سازمان‌های بیمه‌گر در ایران تجمیع شود و نظام بیمه پایه برای همه مردم یکسان شود. با این حال خود دولت هم فهمیده که انجام این کار زیرساخت‌های زیادی دارد و البته سازمان‌های بزرگ و پرسابقه‌ای چون تامین اجتماعی هم به راحتی زیر بار نمی‌روند. راستی یک بار به معنای تامین اجتماعی فکر کرده‌اید؟ این عبارت مشابه بیمه همگانی نیست؟ حالا شما هم معتقدید که بیمه همگانی یک آرزوی همگانی و البته قدیمی است. آرزویی که شاید بیمه سلامت ایرانیان بتواند آن را به واقعیت تبدیل کند. در دولتی که تلاش دارد این بیمه را به عنوان یکی از آلترناتیوهای یارانه نقدی معرفی کند.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *