انتقال بیمه ثالث

انتقال بیمه ثالث

آیا بیمه شخص ثالث قابل انتقال است؟

همه دارندگان وسیله نقلیه از زمان خرید بیمه ثالث، به دنبال این هستند که تخفیفات بیمه ای خود را هر سال حفظ کنند و در زمان تمدید بیمه نامه از تخفیفات آن استفاده نمایند،  ولی زمانی که ماشینشان را می فروختند مجبور بودند که همه این تخفیفات را به مالک جدید وسیله نقله بدهند. خبر خوبی که اتفاق افتاده این مورد است که با تصویب قانون جدید بیمه ثالث، فرد می تواند تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را حفظ کند و این تخفیفات را به ماشین جدیدش منتقل کند. در ادامه به تمامی شرایط انتقال بیمه ثالث خواهیم پرداخت. 
همه کارشناسانی که در صنعت بیمه فعالیت دارند با توجه به نواقص فنی که در بیمه های ثالث وجود دارد، سعی دارند بیمه های ثالث را به سوی راننده محور سوق دهند و از خودرو محوری فاصله بگیرد ، چراکه ریسک اصلی برای بیمه ثالث خود راننده و نحوه رانندگی وی می باشد ولی هنوز هیچکدام از موارد بالا در ایران اعمال نشده و ریسک همه رانندگان یکسان میباشد، و به راحتی در زمان فروش خودرو همه تخفیفات خودرو به مالک جدید آن منتقل می شود.  برای همین موضوع تغییراتی در بیمه ثالث انجام گرفته که شاید زمینه تغییرات مثبت دیگر  را هم فراهم نماید و یکی از این تغییرات امکان انتقال تخفیفات بیمه ثالث به خودروی دیگر است، برای بیمه بدنه امکان این انتقال وجود داشت ولی برای بیمه ثالث جدیدا این امکان فراهم شده که در ادامه به تفضیل به آن می پردازیم.

شرایط انتقال بیمه ثالث به مالک جدید
بیمه شخص ثالث در ۳ حالت زیر قابل انتقال است:
-یکی در زمان انتقال تخفیفات بیمه نامه به یک شرکت بیمه دیگر
-دومی انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی دیگر
-سومین مورد در زمان انتقال بیمه ثالث به مالک جدید خودرو در زمان خرید و فروش و یا به یکی از بستگان درجه یک بیمه گذار

بر اساس نسخه جدید قانون ( بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه) در آخرین روزهای اردیبهشت سال ۹۶ به تایید شورای نگهبان رسیده و در خرداد ماه به همه دستگاه های ذیربط ابلاغ گردید.
بر اساس متن قانون جدید بیمه ثالث همه بیمه گذاران با داشتن شرایط خاص می توانند بیمه ثالث خودروی خود به همراه تمامی تخفیفات بیمه نامه به خودروی جدید خود و یا به اشخاص دیگر منتقل کنند.
طبق ماده ۶ این قانون، از تاریخ انتقال مالکیت وسیله نقلیه، کلیه حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد بیمه ثالث به فردی که بیمه نامه منتقل می شود واگذار شده و فرد انتقال گیرنده بیمه نامه، بیمه گذار جدید به حساب می آید. بر اساس تبصره، ماده ۶ ، همه تخفیفات ناشی از داشتن عدم خسارت که مربوط به مالک قبلی بوده می تواند به خودروی جدید یا به افراد دیگر همچون همسر، والدین و یا فرزندان وی منتقل می شود.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید
در انتقال بیمه شخص ثالث بر اساس ماده۶ باید شرایط زیر رعایت شود:
-انتقال بیمه ثالث تا زمانی امکان پذیر است که تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد و بیمه نامه اعتبار داشته باشد.
– انتقال بیمه ثالث صرفا برای خودروهای مشابه امکان پذیر می باشد.
-هر دو وسیله نقلیه باید به نام یک شخص واحد یا بستگان درجه یک فرد بیمه گذار باشد و انتقال برای افراد دیگر امکان پذیر نیست.
-باید انتقال مالکیت به صورت قطعی اتفاق بیافتد و هیچ گونه وکالت و یا قولنامه قابل قبول نمی باشد.
-در زمان انتقال بیمه ثالث همه تخفیفات سال های قبلی نیز منتقل می شود.

قانون خودروهای مشابه در بیمه ثالث:
در زمان انتقال بیمه ثالث باید دو خودرو از لحاظ کاربری مشابه باشند، به عنوان مثال در زمان انتقال بیمه نامه هر دو خودرو  کاربری سواری داشته باشند و اگر بارکش هستند باید هر دو خودرو کاربری بارکش داشته باشند.

مدارک لازم برای انتقال بیمه شخص ثالث
– اصل و کپی سند خودروی جدید
-اصل و کپی سند خودروی قدیم
-بیمه نامه ثالث خودروی جدید
-بیمه نامه ثالث خودروی قدیم
-اگر خودروی خریداری شما به صورت اقساطی باشد باید اصل و کپی گواهی اقساط را به همراه داشته باشد و در غیر این صورت باید اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیمی در دست باشد.

در زمان خسارت چه باید کرد؟
در زمانی که شما تصادف بکنید و فرد بیمه گذار و مالک خودرو متفاوت باشد، نحوه پرداخت خسارت شرکت های بیمه به چه صورت است و ایا خسارتی پرداخت می شود؟ جواب این سوال مثبت است و متفاوت بودن فرد بیمه گذار و مالک خودرو ، دلیلی برای عدم پرداخت خسارت نیست فقط باید مشخصات خودرو در بیمه نامه به صورت دقیق و برای کارت ماشین باشد. خسارت مالی و خسارت جانی بر اساس سقف تعهداتی که در بیمه نامه آمده قابل جبران می باشد.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *